Вишиванка

Home / Вишиванка

Візерунок вишиванки – це не просто красива картинка. У ньому закладено сакральний зміст. Працюючи над вишивкою, майстрині вважали, що створюють оберіг від поганого ока і бід. Багато символи своїм корінням сягають періоду трипільської культури (VI-III тисячоліття до нашої ери) та епохи неоліту. Візерунки передавалися з покоління в покоління. Як правило, вишивальниці навчали майстерності своїх дочок, а ті передавали ази майстерності своїм дітям.

Традиційний орнамент вишиванок представлений геометричними, рослинними символами. Рідше використовувалося зображення тварин і птахів.

Геометричні орнаменти вважаються найдавнішими, адже пов’язані з древньою слов’янською міфологією. Часто у вишивці використовується меандр – знак нескінченності, який також зустрічається в культурі Стародавнього Егопіта та Стародавній Греції. Він символізує нетлінність душі.

Рослинний орнамент досить поширений. Найчастіше зустрічається вишивка у вигляді троянд, гілок, листя.

Що стосується зображення тваринного світу, то частіше зображували птахів і тварин, характерних для певної місцевості, або давали свободу уяві. Часто на сорочках зображували міфічних звірів і жар-птиць.